Wydrukuj tę stronę

Maria-Solomija Zhekalo

Maria-Solomija Zhekalo ma 23 lata i pochodzi z Kałusza, miasta położonego w obwodzie iwanofrankiwskim w Ukrainie. Tutaj rozwijała swoje zainteresowania i zdolności wokalne osiągając pierwsze sukcesy w konkursach i na festiwalach. Pomogło w tym Marii uczestnictwo w zajęciach Wokalnego Studia Lira, działającego w Domu Kultury w Kałuszu pod kierownictwem Oksany Lisowskiej.
W 2014 roku po raz pierwszy przyjechała do Polski na koncerty organizowane przez Fundację na rzecz Dzieci i Młodzieży - Piastun z Opola. Do udziału w projektach wokalnych fundacji była zapraszana cyklicznie aż do roku 2019. Projekty te sprawiły, że postanowiła uczyć się języka polskiego i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Opolskim, które ukończyła w roku 2020. Studiując na Uniwersytecie Opolskim, nadal uczyła się śpiewy w rodzinnej miejscowości i występowała na konkursach i festiwalach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
Na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Carpathia Festiwal” – Rzeszów 2022 wykona piosenkę „Na Dobro”, którą napisała dla niej Oksana Lisowska. W tej czy innej postaci dobro, którym się podzielisz z ludźmi, zawsze wróci do ciebie, czasem w zupełnie inny sposób, niż tego się spodziewasz. Dobro jest wokół nas i w nas.