Aktualności

Ogromna ilość zgłoszeń na Carpathia Festival! Kto wystąpi w finale?

Wiele autorskich piosenek muszą przesłuchać jurorzy 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2023. Nadesłali je wokaliści i zespoły z niemal 60 miast i miasteczek całej Polski oraz reprezentanci 11 innych krajów europejskich, w tym walczącej Ukrainy. Już 22 i 23 lipca w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie najlepsi z nich powalczą o Grand Prix i inne cenne nagrody.

Przed jurorami niełatwe zadanie. Do 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” napłynęła ogromna ilość zgłoszeń. Swoje autorskie piosenki – w sumie ponad 200 - nadesłali wokaliści z najróżniejszych zakątków Polski i Europy. To reprezentanci kilkudziesięciu polskich miast z Rzeszowem na czele, od największych jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, po mniejsze, lecz bez wątpienia bogate w talenty, jak Jarosław, Bielsko-Biała czy Zakopane. O udział w finale Carpathia Festival walczą z nimi reprezentanci: Chorwacji, Irlandii, Litwy, Łotwy, Malty, Norwegii, Słowacji, Szkocji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Ukrainy!

Kto otrzyma zaproszenie do Rzeszowa, zdecyduje komisja kwalifikacyjna, w której zasiadają znakomici muzycy i krytycy muzyczni, autorytety w dziedzinie kompozycji, tekstu i siły oddziaływania na publiczność.


Jury 2023Przewodniczącą jury jest Danuta Błażejczyk - Jedna z najbardziej oryginalnych polskich wokalistek. Debiutowała w 1985 r. w Opolu piosenką „Taki cud i miód” ze słowami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Włodzimierza Korcza, zdobywając nagrodę specjalną za indywidualność artystyczną. Jest laureatką wielu festiwali krajowych i zagranicznych. Śpiewa muzykę rozrywkową i jazzową. Nagrała wiele płyt z muzyką polską i standardami światowym. Z wielkim powodzeniem występowała także na scenie teatralnej w przedstawieniach „Złe zachowanie”, „Fame”, „Nunsense” i „Moniuszkowo”, „Tajemnica Tomka Saweyra” a także w serialu „Lokatorzy”. Jest założycielką i prezesem Fundacji „Apetyt na Kulturę”, która opiekuje się uzdolnioną artystycznie młodzieżą oraz realizuje wyjątkowe i ambitne wydarzenia artystyczne.
Przez wiele lat istnienia na estradzie zyskała sobie miano artystki lubianej, cenionej zarówno przez odbiorców jak i krytyków muzycznych, szczególnie za niebanalny repertuar, wspaniałe warunki wokalne, specyficzna barwę głosu i niebywałą muzykalność. Jej przeboje – „Taki cud i miód”, „Wielki romans małych serc”, „Serce nie jest wyspą samotną” – weszły do kanonu najbardziej znanych polskich przebojów.


Jury 2023Wraz z nią w jury zasiada Maciej Gnatowski, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Rzeszów. Przed laty tworzył i prowadził muzyczny program telewizyjny „Muzyczna Skrzynka” w TVP Rzeszów, a od 1990 roku związany jest z Polskim Radiem Rzeszów, w którym zainicjował i tworzył wiele audycji publicystycznych i muzycznych, takich jak: „Środa młodych”, „Radio Biwak”, „Winda”, „Tu i teraz”, „W dobrym tonie”. Jest twórcą Listy Przebojów Radia Rzeszów. Od 17 lat prowadzi audycje muzyczne dotyczące artystów związanych z Carpathia Festival.


Jury 2023Trzeci juror komisji kwalifikacyjnej to Maciej Błażewicz – pasjonat muzyki, który od prawie 20 lat zajmuje się Konkursem Piosenki Eurowizji i podobnymi wydarzeniami muzycznymi w Polsce i na świecie. Jest obserwatorem konkursu Eurowizji na żywo od 2013.

Jurorzy komisji kwalifikacyjnej po przesłuchaniu ponad 300 autorskich piosenek, które zgłoszono w tym roku na Carpathia Festival wybierze Złotą 15 Finalistów. Zostaną oni zaproszeni na Finał Festiwalu, który odbędzie się 22 i 23 lipca 2023 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie! Tu będą walczyć o Grand Prix i wiele wspaniałych nagród.

Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Carpathia Festival” odbywa się w stolicy województwa podkarpackiego od 2005 roku i w przyszłym roku świętował będzie XX – jubileuszową edycję! To tu pierwsze nagrody zdobywały takie gwiazdy jak: Ralph Kamiński i Tomasz Szczepanik z zespołem Pectus.

Jego pomysłodawczynią i dyrektorem jest Anna Czenczek. Już 18 lat temu, podczas drugiej edycji festiwal zyskał status wydarzenia o zasięgu międzynarodowym. Od tej pory informacje o nim i zaproszenia do udziału docierają do artystów na całym świecie. Z całego też świata płyną zgłoszenia od wokalistów, muzyków i zespołów, którzy chcą w Rzeszowie powalczyć o główną nagrodę. Jest nią promocja zwycięzcy w postaci dofinansowania wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej o wartości 15 000 zł, zaproszenie do koncertu w kolejnej edycji Festiwalu oraz pamiątkowa statuetka. Przyznawane są również nagrody i wyróżnienia, m.in. dla najlepszej osobowości scenicznej. Uczestnicy festiwalu są nagradzani również przez takie instytucje jak m. in.: Stowarzyszenie Autorów Wykonawców SAWP, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, czy Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego w Warszawie.

Do tej pory na Carpathia Festival zgłosili się wokaliści i zespoły z ponad 30 krajów świata. Wokalista czy zespół, aby zwyciężyć i zdobyć Grand Prix, musi pokonać w eliminacjach konkurentów z różnych krajów krajów. Ta rozmaitość kulturowa sprawia, że podczas przesłuchań prezentowana jest muzyka nowatorska i zróżnicowana. Podczas finałowej rozgrywki na scenie w Rzeszowie, wykonują ją wokaliści - soliści, duety i tercety. Towarzyszy im Orkiestra Festiwalowa.

Więcej informacji oraz wyniki kwalifikacji XIX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” już wkrótce!

Miejscowości, z których zostały nadesłane autorskie piosenki na Carpathia Festival – Rzeszów 2023:

Baranów Sandomierski, Będzin, Bielsko-Biała, Boża Wola, Brwinów, Brzozów, Czarnowiec, Czerwonak, Daleszyce, Głosków, Humniska, Iława, Imielin, Jarosław, Józefów, Karsin, Kielanówka, Klęczany, Kobyłka, Kraków, Krystyna, Krzeszów, Lasek, Legbąd, Lubartów, Lubin, Lublin, Ławnica, Małoszki, Niemodlin, Nowa Iwiczna, Nowogard, Nowogrodziec, Oleśnica, Pacanów, Podgrodzie, Poronin, Poznań, Pstrągowa, Pszasnysz, Rożnów, Rzeszów, Siedlce, Sławocin, Słupno, Szatarpy, Szczecin, Szczecinek, Ślesin, Warszawa, Wieluń, Wólka Kozodawska, Wrocław, Zakopane, Zagnańsk, Ząbki, Zgorzelec.

--

Biuro Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki CARPATHIA

www.facebook.com/fundacjacarpathia 
www.fundacjacarpathia.pl