Ułatwienia dostępu

Aktualności

Jurorzy Carpathia Festival 2024

Sześcioro jurorów XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2024. Wśród nich muzycy, wokaliści i dziennikarze muzyczni. Pod przewodnictwem prof. Anny Janosz już 20 lipca w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego wybiorą zwycięzcę. Partner strategiczny: Rzeszów – Stolica Innowacji. Partnerem Festiwalu jest Województwo Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta.

Prof. Anna Janosz

Przewodnicząca Jury to profesor tytularny sztuk muzycznych. W 1998 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, w 1999 roku w Akademii Muzycznej w Warszawie tytuł doktora sztuk muzycznych, a w roku 2003 w Akademii Muzycznej w Poznaniu tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Swoje życie zawodowe związała z aktywnością artystyczną i pracą akademicką na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Prowadzi klasę dyrygentury, wykłada przedmioty związane z animacją i zarządzaniem w kulturze, kieruje Katedrą Edukacji, Teorii i Animacji Muzycznej na UKW. Jako dyrygent ma na swoim koncie setki koncertów a cappella i kantatowo-oratoryjnych, jako naukowiec dziesiątki artykułów i publikacji zwartych z zarządzania, animacji i marketingu w kulturze, a także historii amatorskiego ruchu muzycznego i procesów w nim zachodzących. Jest też menedżerem kultury. Od marca 2003 pełni również dyrektora Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, w którym realizuje kolejne sezony muzyczno-teatralne.

Dr Izabela Fac

Dziennikarka, doktor nauk społecznych, a także pracownik samorządu województwa podkarpackiego. Jest pasjonatką muzyki i podróży, o czym doskonale wiedzą słuchacze jej autorskiej audycji radiowej „Żyj pasją i muzyką” na antenie Radia Via.

Maciej Gnatowski

Dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Rzeszów. Przed laty tworzył i prowadził muzyczny program telewizyjny „Muzyczna Skrzynka” w TVP Rzeszów, a od 1990 roku związany jest z Polskim Radiem Rzeszów, w którym zainicjował i tworzył wiele audycji publicystycznych i muzycznych, takich jak: „Środa młodych”, „Radio Biwak”, „Winda”, „Tu i teraz”, „W dobrym tonie”. Jest twórcą Listy Przebojów Radia Rzeszów. Od 33 lat prowadzi audycje muzyczne oraz wiele imprez i koncertów. Od 17 lat związany z Carpathia Festival prowadząc audycje muzyczne dotyczące Artystów.

Marek Kościkiewicz

Należy do grona najbardziej znanych polskich artystów. Muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny jest założycielem i autorem sukcesu De Mono. Napisał większość piosenek zespołu, w tym największe hity m.in.: „Kochać inaczej”, „Statki na niebie”, „Znów jesteś ze mną”, „Kamień i aksamit”. Z zespołem De Mono sprzedał ponad milion płyt i zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Fryderyka w 1994 roku. Założył najpopularniejszy magazyn muzyczno-kulturalny lat 90-tych „Machinę”.

Wyprodukował kilka płyt, m.in. dla zespołu Blog-27 oraz formacji Stero Project, w której zadebiutowało wielu utalentowanych wokalistów i muzyków. Komponuje piosenki dla najbardziej znanych artystów polskiej sceny muzycznej. Jego piosenki śpiewają m.in.: Artur Gadowski („Ona jest ze snu”, „Szczęśliwego Nowego Yorku”), Varius Manx („A wtedy przyszedł maj”), Krzysztof Krawczyk („Święta, Święta”), Justyna Steczkowska („Aż po życia kres”), Krzysztof Cugowski („Demony wojny”), Doda („Nie daj się”), Rafał Brzozowski („Tak blisko”).

Beata Molak

Polska piosenkarka solowa i sesyjna, autorka tekstów, laureatka festiwali międzynarodowych i krajowych w latach 1982–1991, jurorka konkursów i przeglądów muzycznych. Od niemal 25 lat przewodniczy Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Jest właścicielką studia nagraniowego Vibes. Prywatnie uczy emisji głosu i interpretacji piosenek.

Z wyróżnieniem ukończyła Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalnym i wielokrotnie gościła na scenie Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Po raz pierwszy w 1983 roku, a potem w kolejnych edycjach festiwalu. W 1989 roku za utwór „Wolni” otrzymała II nagrodę w koncercie „Premiery” oraz nagrodę im. Karola Musioła. Międzyczasie koncertowała z grupą jazzową Ezz-thetics Marka Bychawskiego odnosząc sukcesy m.in. w Finlandii. W 1990 roku wydała swoją pierwszą solową płytę – album „Wolni” - nakładem Polskich Nagrań „Muza”. W tym samym roku wystąpiła w Opolu w recitalu z Ryszardem Rynkowskim. Był to także początek jej współpracy i koncertów z zespołem jazzowym Walk Away, obok Lory Szafran i Mietka Szcześniaka.

Głos Beaty Molak znają miliony Polaków za sprawą filmów i reklam. Została „polskim głosem Pocahontas” w sequelu słynnej animacji Disneya o indiańskiej księżniczce. Nagrała ponad trzysta piosenek reklamowych, stając się głosem wielu telewizyjnych sloganów, oraz wspólnie z innym artystami nagrywała piosenki promujące ogólnopolskie akcje, jak pomoc poszkodowanym w czasie trzęsienia ziemi w Armenii czy „Razem przeciwko przemocy”. Jest również jurorką festiwali. Zasiada nie tylko w jury Carpathia Festival, ale także kolejnych edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” i w komisji Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Michał Wojnarowski

Autor i tłumacz, kierownik literacki Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Przez wiele lat był dyrektorem artystycznym w polskim oddziale The Walt Disney Company. Absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim.   

Jest autorem tekstów piosenek do musicalu „Piloci”, który wystawiano w Teatrze Muzycznym ROMA w latach 2017–2019, a także do innych spektakli teatralnych (m.in. „Gwiazda i ja”, „Następnego dnia rano”, „Zimowa opowieść”), seriali telewizyjnych (m.in. „Tylko miłość”, „Do dzwonka”) i filmów fabularnych („Klub włóczykijów”, „Władcy przygód. Stąd do Oblivio”). Napisał także słowa piosenki promującej film „Dywizjon 303: Historia prawdziwa” wykonywanej przez Edytę Górniak.

Na język polski przełożył musicale wystawiane m.in. przez Teatr Muzyczny ROMA, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Teatr Rozrywki w Chorzowie i Teatr Muzyczny w Gdyni. To tak znane tytuły jak: „We will rock you”, „Waitress”, „Aida”, „Once”, „Billy Elliot”, „Wesołe kumoszki” czy „Przebudzenie wiosny”. Przetłumaczył również wiele piosenek do dubbingu (m.in. do filmów „Disneya Kraina lodu”, „Piękna i Bestia”, „Vaiana: skarb oceanu”, „Zaplątani”, „ Mary Poppins”, „Król Lew” (2019) oraz dialogów filmowych (m.in. „Wonder Woman”, „Liga Sprawiedliwości”, „Logan: Wolverine”, „Legion samobójców”, „Pingwiny z Madagaskaru” i trylogia Hobbita).

Organizatorem XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2024 jest: Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki CARPATHIA 

Partner strategiczny: Rzeszów – Stolica Innowacji

Mecenat główny:

Makarony Polskie

Darczyńcy:

Metal Lab W.Gajdek, A.Pęczar Sp.k., GERMANITAS Centrum Języków Obcych, KRUSZGEO SA, Greinplast Sp. z. oo., BS Deweloper, Ziaja Polska, Lasko Nieruchomości, SGL Deweloper, Centrum Medyczne MEDYK, Kwiaciarnia Magiczny Zakątek, Biuro Nieruchomości KWAŚNIAK, KOMINKI Daniel Fąfara, Hotel i Restauracja Zacisze, Fundacja Creative.pl, FCshop.pl,  Natchnieni Bieszczadem, WBX Studio.

Partnerzy:

Województwo Podkarpackie, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP, Filharmonia Podkarpacka, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, Urban Lab, Związek Strzelecki Strzelec Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, Towarzystwo Przyjaciół Związku Strzeleckiego Strzelec, Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie, Hotel Fryderyk.

Patronat medialny:

TVP 3 Rzeszów, Dziennik Eurowizyjny, Poinformowani.pl, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna „Nowiny”, Nowiny24.pl, Echo Rzeszowa, Katolickie Radio Rzeszów „Via”, Nasz Dom Rzeszów, VIP Biznes&Styl, biznesistyl.pl, Media Rzeszów, Nasze Miasto, Kurier Rzeszowski, Radio Centrum.

Partnerem festiwalu jest Województwo Podkarpackie. Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta

Współfinansowano ze środków ZAW STOART.

Mecenasem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

„Carpathia Festival” wspiera Podkarpackie Hospicjum dla dzieci

Więcej informacji o Festiwalu:

www.carpathia.rzeszow.pl

www.facebook.com/carpathiafestival

www.instagram.com/carpathiafestival

www.csw.info.pl

www.facebook.com/csw.rzeszow

www.instagram.com/centrumsztukiwokalnej

www.fundacjacarpathia.pl

www.facebook.com/fundacjacarpathia