Carpathia Festival 2021

XVII EDYCJA „RZESZÓW CARPATHIA FESTIVAL” 2021 20 – 22 SIERPNIA w FILHARMONII PODKARPACKIEJ! GOŚĆ HONOROWY - JACEK CYGAN! GWIAZDY FESTIWALU - RALPH KAMIŃSKI, KASIA MOŚ, MICHAŁ RUDAŚ, BARTOSZ LISTWAN, ANIKA DĄBROWSKA! W KONKURSIE – ZŁOTA PIĘTNASTKA

Mamy to! Złota Piętnastka została wybrana! Jurorzy zdecydowali, kto wystąpi w konkursie XVII edycji „Rzeszów Carpathia Festival” Międzynarodowego Festiwalu Piosenki 2021. Na scenie Filharmonii Podkarpackiej, 20-22 sierpnia, znów staną artyści polscy i zagraniczni, by stoczyć muzyczną bitwę o nagrodę Grand Prix. Wyjątkowo zapowiadają się koncerty gwiazd. Z największymi przebojami Jacka Cygana wystąpią m. in. Ralph Kamiński, Kasia Moś, Michał Rudaś, AniKa Dąbrowska i Bartosz Listwan. Będą niespodzianki i wzruszenia. Kultowe teksty Jacka Cygana przypomną również uczniowie Centrum Sztuki Wokalnej w koncercie pt. „Czas nas uczy pogody”. On sam również zaśpiewa jedną z najpiękniejszych swoich piosenek - „Łatwopalni”. Sponsorem Głównym tegorocznej edycji festiwalu jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Spełnia się moje marzenie – na festiwal, który promuje uzdolnionych młodych artystów i prezentuje różnorodną kulturę muzyczną Europy i świata przyjeżdża wybitny autor tekstów polskich piosenek. Jacek Cygan nie tylko przyjął zaproszenie do jury, ale jako gość honorowy, sam stanie przed mikrofonem, by zaśpiewać wraz z uczniami Centrum Sztuki Wokalnej. Kto wie, może niektórzy z nich kiedyś sięgną po wielką sławę, jak to w ciągu kilkunastu lat udało się wielu laureatom naszego festiwalu – mówi dr Anna Czenczek, pomysłodawczyni i dyrektor Carpathia Festival oraz dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

„Rzeszów Carpathia Festival” odbędzie się w stolicy Podkarpacia już po raz siedemnasty. Pierwsza edycja, pod nazwą I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Polskiej Rzeszów, miała miejsce w 2005 roku. Pomysłodawczynią Festiwalu jest dr Anna Czenczek – Dyrektor ,,Rzeszów Carpathia Festival” oraz Dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Już od II edycji Festiwal ma status międzynarodowego i obok polskich, gościł artystów z takich krajów jak: Norwegia, Łotwa, Litwa, Białoruś, Ukraina, Rosja, Kazachstan, Azerbejdżan, Izrael, Mołdawia, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Węgry, Słowacja, Czechy, Niemcy, Francja czy Włochy. Od IV edycji wyłącznym wymogiem wzięcia udziału w eliminacjach jest zaprezentowanie piosenki autorskiej, co czyni go wyjątkowym w kalendarzu europejskich festiwali i przyciąga utalentowanych młodych twórców. Ogromna liczba zgłoszeń sprawia, że przez eliminacyjne sito przechodzą naprawdę wyjątkowe wykonania.

Złota Piętnastka walczy o Grand Prix

W tym roku Jury kwalifikacyjne w składzie: Tomasz Filipczak – przewodniczący, Maciej Błażewicz i Maciej Gnatowski po przesłuchaniu niemal 100 autorskich piosenek, zakwalifikowało Złotą Piętnastkę najlepszych wokalistów, którzy otrzymają zaproszenie do Rzeszowa i zaśpiewają z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej.

- Cieszy tak wielkie zainteresowanie rzeszowskim festiwalem. Z nowymi utworami wracają osoby, które próbowały swych sił podczas poprzednich edycji Carpathia Festival. Wśród setki nadesłanych nagrań jest bardzo dużo utworów o wysokim poziomie. Tak wykonawczym, jak i kompozytorskim oraz tekstowym. Wyłonienie Złotej Piętnastki nie było łatwe, za to spodziewam się, że występ w Rzeszowie tych, którzy się w niej znaleźli, będzie dużą przyjemnością zarówno dla jury podejmującego decyzję o przyznaniu nagród, jak i dla festiwalowej publiczności. - mówi Tomasz Filipczak.

Główną nagrodą w festiwalu jest promocja zwycięzcy w postaci dofinansowania wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej – 15.000 zł, zaproszenie do koncertu w przyszłorocznej edycji festiwalu oraz pamiątkowa statuetka. Jury przyzna również następujące nagrody: za I, II i III miejsce oraz nagrody specjalne za największą osobowość sceniczną. Wśród fundatorów nagród znajduje się m. in. Stowarzyszenie Autorów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP w Warszawie, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny i Estrada Rzeszowska.

Lista wykonawców zakwalifikowanych do XVII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki

„Rzeszów Carpathia Festival”, 20 – 22 sierpnia 2021

 1. Diogo Almeida – „Mundo Mudou” - SINTRA/PORTUGALIA
 2. Magdalena Białorucka – Ogorzelec - „MankaSędziszowianka” – SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI/POLSKA
 3. Gabriela Blacha – „Kiedy zrozumiem” – GLIWICE/POLSKA
 4. Anna Cyzon & Paweł Nawrocki – „Pierwszy raz” - TORONTO/KANADA
 5. Szymon Grzybacz – „Malinowy” – PODWILK/POLSKA
 6. Sehrii Lazanovskyi –„Nayridinishi lyudy” - IVANO-FRANKIVSK/UKRAINA
 7. Diana Leshynska – „Tobi” - IVANO-FRANKIVSK/UKRAINA
 8. Julia Mayer – „I do” - RYGA/ŁOTWA
 9. Paweł Nawrocki – „Wszystko jedno” – KRAKÓW/POLSKA
 10. Sylwia Piotrowska – „Ostatni raz” – KRZESZÓW/POLSKA
 11. Ania Rydz – „Idź sobie” – RZECZYCA/POLSKA
 12. Julia Sibielak – „Unreal” – STRZYŻOWICE/POLSKA
 13. Alekss Silvers – „Fireworks” – RYGA/ŁOTWA
 14. Angelika Wdowczyk LIKA – „Błysk” – WARSZAWA/POLSKA
 15. Julia Węgrowicz – „Ty wiesz” – WARSZAWA/POLSKA

Lista rezerwowa - Osoby znajdujące się na liście rezerwowej otrzymają nominację do Festiwalu w przypadku, gdy jeden z uczestników zrezygnuje:

 1. Kseniia Tsarenko – „Jubiler” – LWÓW/UKRAINA
 2. Agata Gałach – „Katapulty” – MAJDAN/POLSKA
 3. Dawid Wojtoń – „Zgoda” - RZESZÓW/POLSKA
 4. LENDA/KOZUB – „Powolutku” – ŚWIDNICA/POLSKA
 5. Julian Lesiński – „Only love can win” – BIAŁYSTOK/POLSKA

Dr Anna Czenczek – pomysłodawczyni i dyrektor ,,Carpathia Festival”

21 sierpnia w Filharmonii Podkarpackiej ta właśnie Złota Piętnastka będzie walczyć o Grand Prix. Zwycięzców wyłoni Jury Festiwalowe, w którym zasiądą m. in.: prof. Anna Janosz – przewodnicząca Jury, Marzena Bereściuk, Maciej Błażewicz, Jacek Cygan, Marek Kościkiewicz, prof. Elżbieta Krzemińska, Kasia Moś, Wojciech Wójcicki, Onutė Žukienė oraz Tomasz Filipczak – przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej.

Koncerty gwiazd

W tym roku wszystkie festiwalowe koncerty odbędą się w Filharmonii Podkarpackiej. Decydująca walka o Grand Prix rozegra się 21 sierpnia. Tego dnia ,,Rzeszów Carpathia Festival” XVII Międzynarodowy Festiwal Piosenki uroczyście otworzą organizatorzy festiwalu oraz goście specjalni wydarzenia. Z krótkim koncertem wystąpią artyści Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie – laureaci polskich i zagranicznych festiwali oraz programów telewizyjnych. Następnie odbędą się Przesłuchania Konkursowe zakwalifikowanych uczestników oraz obrady jury.

Zwycięzców poznamy 22 sierpnia, podczas Koncertu Laureatów, który rozpocznie się o godz. 18.00. Po uroczystym wręczeniu nagród przez organizatorów, przedstawicieli sponsorów, gości i mecenasów festiwalu, odbędzie się wyjątkowy koncert pt. „Czas nas uczy pogody” – scenariusz i reżyseria - Anna Czenczek. Ze sceny popłyną melodie największych przebojów z tekstami Jacka Cygana z repertuaru m.in. Edyty Górniak, Maryli Rodowicz, Ryszarda Rynkowskiego, Edyty Geppert. Z muzyką: Seweryna Krajewskiego, Ryszarda Rynkowskiego, Roberta Jansona, Włodzimierza Korcza, Stanisława Soyki, Krzesimira Dębskiego. To tak kultowe przeboje jak: „Nie budźcie marzeń ze snów”, „Baw mnie”, „Niebo to my”, „Gołębi song”, „Jaka róża taki cierń” i wiele innych. Piosenkę „Łatwopalni” zaśpiewa sam Jacek Cygan - Gość Honorowy Festiwalu. Obok niego na scenie pojawią się laureaci poprzednich edycji „Carpathia Festival” Ralph Kamiński, Kasia Moś i Bartosz Listwan, a także Michał Rudaś, AniKa Dąbrowska oraz Soliści i Reprezentacyjna Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem dr Anny Czenczek z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka.

Ralph Kamiński, który w 2019 roku wydał obsypany świetnymi recenzjami i nominowany do nagrody Fryderyk album „Młodość” (single „Kosmiczne Energie”, „Wszystkiego najlepszego”), jest zdobywcą Grand Prix Rzeszów Carpathia Festival 2011. Zdobył również Grand Prix - Złotego Tukana i Tukana Publiczności 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Podobnie jak on po najwyższą nagrodę rzeszowskiego festiwalu w roku 2005 sięgnął Bartosz Listwan – wokalista, kompozytor i autor tekstów, a także nauczyciel akademicki Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, który ma w dorobku autorski album CD pt. „W pogoni za aniołami”.

Laureatką rzeszowskiego festiwalu jest także Kasia Moś, reprezentantka Polski na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji i finalistka III edycji programu „Must be the Music”, uczestniczka 8. edycji show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” oraz festiwali Top Trendy i Opole. Pięć lat temu wydała swój debiutancki album „Inspination” i obecnie pracuje nad drugim.

Czwarta z gwiazd koncertu „Czas nas uczy pogody” – Michał Rudaś – to wokalista, który mierzy się m.in. z klasycznym śpiewem indyjskim i nagrał inspirowane nim solowe płyty: „Shuruvath” oraz „Changing”.  Jest laureatem nagrody jury w koncercie „Trendy” Festiwalu Sopot Top Trendy 2009i ćwierćfinalistą czwartej edycji programu „The Voice of Poland”. Nominowany był też do Fryderyka i Superjedynki za debiutancki album. Współpracował z orkiestrami programów telewizyjnych, śpiewał w dubbingu wielu filmów animowanych i spektaklach Teatru Rampa oraz Teatru Pieśń Kozła.

Ania „AniKa” Dąbrowska – wokalistka młodego pokolenia, wychowanka Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, Zwyciężczyni 2 edycji The Voice Kids, niezwykła dziewczyna z drużyny Cleo. AniKę można opisać słowem „objawienie”. Jak mało kto potrafi oczarować subtelnością i delikatnością, aby zaraz porwać słuchaczy do tańca i pokazać prawdziwy, piosenkarski pazur! Występowała podczas największych polskich festiwali między innymi 56 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, czy Top Of The Top Sopot Festival na deskach Opery Leśnej a także kilkakrotnie na scenie Rzeszów Carpathia Festival. 26 czerwca 2020 ukazał się debiutancki album AniKi „Afirmacja”. Krążek po pierwszym tygodniu znalazł się w top20 listy OLiS - najlepiej sprzedających się albumów w Polsce, a singiel „Małe Skrzydła” otrzymał status Złotej Płyty. Obecnie pracuje nad wydaniem kolejnego krążka.

Nieodłączną częścią festiwalowego programu jest wokalno-taneczny spektakl
w wykonaniu uczniów i absolwentów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie szkoły, z którą wiążą się początki Festiwalu i która może pochwalić się wieloma sukcesami w pracy z młodymi wokalistami. To laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali oraz programów telewizyjnych, którzy pod kierunkiem dr Anny Czenczek od 2000 r. wyśpiewali już ponad 1000 najwyższych nagród. Premiera spektaklu z ich udziałem stanowi jeden z głównych punktów programu koncertu Rzeszów Carpathia Festival. Pomysł, scenariusz i reżyseria – Anna Czenczek.

Wszyscy zaśpiewają piosenki z tekstami Jacka Cygana – poety, scenarzysty, autora musicalowego i członka kapituły Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa. Współautor albumu pt. „Dyskoteka Pana Jacka” i programu telewizyjnego o takim tytule. Napisał ponad 1000 piosenek, z których wiele stało się znanymi przebojami. Sześć z nich otrzymywało pierwsze nagrody Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Dziesiątki są muzyczną osnową polskich filmów i bajek. Na Rzeszów Carpathia Festival również przygotowuje niespodziankę 22 sierpnia na scenie Filharmonii Podkarpackiej. Sponsorem głównym koncertu jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

„Rzeszów Carpathia Festival” XVII Międzynarodowy Festiwal Piosenki – 2021

Gość honorowy: Jacek Cygan

 

Orkiestra Festiwalowa „Rzeszów Carpathia Festival”:

Tomasz Filipczak – piano, aranżacje

Mirosław Wiśniewski – bas

Przemysław Kuczyński – perkusja

Jan Malecha – gitary

Piotr „Ziarek” Ziarkiewicz – trąbka

Mariusz „Fazi” Mielczarek – saksofony

Andrzej Rękas – puzon

Soliści i Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem dr Anny Czenczek w składzie:

Brygida Bartnik, Zuzanna Burnus, Maja Chrzan, Klaudia Czenczek, Kacper Czupryk, Faustyna Drozd, Kamila Dubas, Joanna Dudek, Faustyna Grzesik, Sonia Hałoń, Karina Janik, Dominika Kamień, Daria Kawalec, Kinga Kąkol, Izabela Kochman, Aleksandra Kostek, Barbara Kulig, Mateusz Kwaśnik, Iwona Lis, Wojciech Malinowski, Natalia Malżycka, Aleksandra Małek, Julia Markiewicz, Kinga Moskwa, Avin Nabo, Aleksandra Osinko, Gabriela Osypka, Jacek Piech, Oliwia Pizło, Dawid Pleban, Julia Różańska, Katarzyna Rybak, Katarzyna Stańko, Dominika Stec, Emilia Szybiak, Wiktoria Szymaszek, Aleksandra Świerżewska, Amelia Tabaczek, Daniel Torba, Anna Zagólska.

Organizatorami „Rzeszów Carpathia Festival” XVII Międzynarodowy Festiwal Piosenki – 2021 są:

Urząd Miasta Rzeszowa

Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

Estrada Rzeszowska

Dr Anna Czenczek – pomysłodawczyni i dyrektor ,,Carpathia Festival”

Patronat honorowy:

Wojewoda Podkarpacki

Marszałek Województwa Podkarpackiego

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego

Prezydent Miasta Rzeszowa

Sponsor główny:

Bank Gospodarstwa Krajowego

Sponsorzy:

SGL Deweloper

Ziaja Polska

B2B Polska

wyposażamyfirmy.pl

Centrum Medyczne MEDYK

Partnerzy festiwalu:

Brend Group

Stowarzyszenie Autorów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP w Warszawie

Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie

Lord Jack Rzeszów

Makijaż - Paulina Nowak

Resovia Residence Hotel

Osada Bóbrka nad Soliną

 

Patroni medialni:

TVP 2

TVP Polonia

TVP 3 Rzeszów

Polskie Radio Rzeszów

Dziennik Eurowizyjny

Gazeta Codzienna „Nowiny”

nowiny24.pl

Katolickie Radio Rzeszów „Via”

Nasz Dom Rzeszów

VIP Biznes&Styl

biznesistyl.pl

Echo Rzeszowa

Kurier Rzeszowski

Media Rzeszów

Nasze Miasto

 

Transmisje radiowe: Polskie Radio Rzeszów

Od 16.08.2021 r. do 22.08.2021 r. w audycji „W dobrym tonie”, w godzinach 12:05 - 14:00 prezentować będziemy na antenie Radia artystów biorących udział w tegorocznym festiwalu (codziennie po trzech artystów).

STUDIO FESTIWALOWE POLSKIEGO RADIA RZESZÓW: podamy w terminie późniejszym.

Retransmisja Koncertu Laureatów w Polskim Radio Rzeszów: podamy w terminie późniejszym.

Gwiazdy Festiwalu 2021

Uczestnicy Festiwalu 2021

Więcej w tej kategorii: « Carpathia Festival 2020